Francesblog

Exorcist - Vymítávač ďáblaVloženo 20.7.2006

Spojte výtečný scénář, skvělou hudbu, perfektní střih, neuvěřitelné herecké výkony, atmosféru která by se dala krájet nožem a máte ten nejvíce šokující film všech dob Exocistu...

Roku 1977 přišlo do kin něco jiného než obyčejný film, něco na co nebylo oko diváka vůbec připraveno. Tento snímek ovlivnil všechny kdo jej viděli. Podává ten nejnaturalističtější a nejsugestivnější obraz zla jaký tu kdy byl a bude...

Říkají se fámy o tom že režisér William Friedkin, pro to, aby docílil co největší autentičnosti střílel ze zbraně před herci(aby vypadali co nejvystrašeněji), a malou Regan nechával v chladné místnosti(aby se jí linula děsivá pára z úst). Klidně bych tomu uvěřil, protože herecké výkony jsou opravdu famozní. Hlas malé hrdinky do které se dostal ďábel je strašlivý. Za Tubullar Bells zaslouženě dostal Mike Oldfield oscara, ale podle mého názoru nebyla hudba moc využitá. Zazněla jen v jediné scéně kde Reganina matka jde po ulici domú. Scény kde Regan mluví 6ti hlasy po zpátku, kde otačí hlavou o 360 stupňú, kde jde ze schodů po čtyřech jako nějaký pavouk a přirom jí z úst crčí krev, patří k tomu nejlepšímu co nám hororová kinematografie přináší.

Do malé Regan se dostává ďábel, který jí chce zabít, ale ještě před tím chce pořádně potrápit její blízké. Stíhá zabít přítele své matky. Matka si neví rady a stejně na tom jsou i medici. Jediná možnost jak Regan, která v této fázi filmu má hlas jak 70letý chlap po 3 odvykacích kůrách na protialkoholním a pleť jak v posledním stádiu lepry,zachránit je vymítání. Nevděčný job získává otec, který je bývalým boxerem a na poslední fázi vymítání se dostaví legenda vymítání otec Merrin. Závěrečná scéna vymítání je tím nejlepším co film může nabídnout.

Největší plus filmu je, že vybaluje trumfy pozvolna a hlavně postupně. Bojíte se pernamentně a stále jiným způsobem. Tohle je nesporně nejdůležitější stránka kvalitního hororu. Svatý kříž ať je mi světlem / a drak ať není mým vůdcem Odstup, Satane, / nepokoušej mne marnostmi To, co nabízíš, je zlé / sám vypij svého jedu.

info

zajímavé odkazy

nahoru
nahoru